The Cosel LFA50F-5-SNJ1Y is a 50W DC-DC converter module with a single 5V output capable of delivering 10A. It has a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. The module measures 36mm in height, 60mm in width, and 162mm in length. It is available in a package quantity of 50 and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-5-SNJ1Y technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Height | 36mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 50W |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 60mm |