Crydom 3RHP2450D24 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Coil Current | 12mA |
| Coil Resistance | 2kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Current Rating | 50A |
| Load Current | 50A |
| Max Current Rating | 50A |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 240V |