Crydom CL240A05R technical specifications.
| Current Rating | 5A |
| Depth | 20.1mm |
| Height | 57.2mm |
| Input Current | 10mA |
| Input Type | AC |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 44.5mm |
| Load Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Voltage | 280V |
| Max Supply Voltage | 280V |
| Min Supply Voltage | 24V |