The D24110FPG-10 is a solid state relay with a maximum input voltage of 32V and maximum output current of 110A RMS. It features a 1-form B circuit arrangement and a maximum turn-on and turn-off time of 8.33ms. The relay has a maximum input current of 12A and a peak non-repetitive surge current of 1500A. It operates within a temperature range of -40°C to 80°C and has a pin count of 4.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom D24110FPG-10 technical specifications.
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 4000(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 280(RMS)V |
| Maximum Input Current | 12mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1500A |
| Maximum Output Current | 110(RMS)A |
| Input Type | DC |
| Output Device | SCR |
| Output Type | AC |
| Maximum Turn-Off Time | 8.33ms |
| Maximum Turn-On Time | 8.33ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form B |
| Maximum Off-State Leakage Current | 1000(RMS)uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |