The DC100A40C is a 40A SPST solid state relay from Crydom. It has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -30°C. The relay is designed for use with an operating supply voltage of 72V and can handle a load current of 40A. It is available in a ROHS compliant, plastic package-4 and is suitable for panel, chassis mount, or surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100A40C technical specifications.
| Current Rating | 40A |
| Depth | 44.5mm |
| Height | 32.9mm |
| Length | 58.2mm |
| Load Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage | 72V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Panel, Chassis Mount, Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |