The DC100D10 is a solid state relay from Crydom with a maximum operating temperature range of -30°C to 80°C. It can handle a maximum supply voltage of 72V and a maximum load current of 10A. The relay has a turn-on delay time of 0.075ms and is RoHS compliant. It is designed for surface mount applications and has a termination of screw.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100D10 technical specifications.
| Depth | 44.5mm |
| Height | 26.8mm |
| Length | 57.3mm |
| Load Current | 10A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 72V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Max Surge Current | 66A |
| Max Voltage Rating (DC) | 72V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |