Crydom DC100D100 technical specifications.
| Depth | 44.5mm |
| Height | 26.8mm |
| Length | 57.3mm |
| Load Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 72V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Max Voltage Rating (DC) | 72V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |