The DC100D100H is a solid state relay with a maximum input voltage of 32V and a maximum output voltage of 72V. It features a maximum output current of 100mA and a peak non-repetitive surge current of 330A. The relay has a maximum turn-on time of 0.075ms and a maximum turn-off time of 0.15ms. It operates over a temperature range of -40°C to 100°C and has a 4-pin package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100D100H technical specifications.
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 3750(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 72V |
| Maximum Input Current | 14mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 330A |
| Maximum Output Current | 100A |
| Input Type | DC |
| Output Device | MOSFET |
| Output Type | DC |
| Maximum Turn-Off Time | 0.15ms |
| Maximum Turn-On Time | 0.075ms |
| Maximum Off-State Leakage Current | 100uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |