The DC100D10C is a solid state relay with a maximum operating temperature range of -30°C to 80°C. It can handle a maximum supply voltage of 72V and a load current of 10A. The relay is surface mountable and features a screw termination. It is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100D10C technical specifications.
| Depth | 44.5mm |
| Height | 32.9mm |
| Length | 58.2mm |
| Load Current | 10A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 72V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Max Voltage Rating (DC) | 72V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |