The DC100D20C is a 20A solid state relay with a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a maximum supply voltage of 72V and a minimum supply voltage of 7V. The relay is designed for surface mount applications and has a turn-on delay time of 0.075ms. It is RoHS compliant and available in a package quantity of 10. The relay is part of the Power Plus DC series from Crydom.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100D20C technical specifications.
| Depth | 44.5mm |
| Height | 32.9mm |
| Length | 58.2mm |
| Load Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 72V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |
| Output Current | 20A |