The DC100D20CH is a solid state relay with a maximum output voltage of 72V and a maximum output current of 20A. It has a maximum input voltage of 32V and a maximum input current of 14A. The relay has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 100°C. It features a 4-pin package with DC input and a MOSFET output device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC100D20CH technical specifications.
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 3750(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 72V |
| Maximum Input Current | 14mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 91A |
| Maximum Output Current | 20A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |