Crydom DC100D40C technical specifications.
| Depth | 44.5mm |
| Height | 32.9mm |
| Length | 58.2mm |
| Load Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 72V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 72V |
| Output Current | 40A |