Crydom DC60D100 technical specifications.
| Approvals | UL, CE |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 44.5mm |
| Height | 26.8mm |
| Length | 57.3mm |
| Load Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 48V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |
| Max Voltage Rating (DC) | 48V |
| Mount | Panel, Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 48V |
| Package Quantity | 10 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Power Plus DC |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 0.075ms |
| DC Rated Voltage | 60V |