The DC60D100H is a solid state relay with a maximum input voltage of 32V and a maximum output voltage of 48V. It features a maximum input current of 14A and a peak non-repetitive surge current of 326A. The relay has a maximum output current of 100mA and a maximum off-state leakage current of 100mA. It operates within a temperature range of -40°C to 100°C and is suitable for DC input and DC output applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC60D100H technical specifications.
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 3750(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 48V |
| Maximum Input Current | 14mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 326A |
| Maximum Output Current | 100A |
| Input Type | DC |
| Output Device | MOSFET |
| Output Type | DC |
| Maximum Turn-Off Time | 0.15ms |
| Maximum Turn-On Time | 0.075ms |
| Maximum Off-State Leakage Current | 100uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |