The DC60D20C is a 20A DC power solid state relay with a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -30°C. It is designed for panel or chassis mounting and has a maximum supply voltage of 48V and a minimum supply voltage of 7V. The relay has a throw configuration of SPST and a termination type of screw. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 20 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom DC60D20C technical specifications.
| Current Rating | 20A |
| Load Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 48V |
| Min Supply Voltage (DC) | 7V |