Crydom DC60SA3-B technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Control Voltage | 280V |
| Current Rating | 3A |
| Height | 22.9mm |
| Input Current | 4mA |
| Input Type | AC |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Isolation Voltage-Max | 4kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 58.4mm |
| Load Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 60V |
| Max Supply Voltage (DC) | 60V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Mount | Panel, Chassis Mount, Screw |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Output Current | 3A |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DC60 |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 60V |
| Width | 45.7mm |