The E53TP50DDH is a solid state relay with a maximum output voltage of 530V RMS and a maximum output current of 50A RMS. It has a maximum input voltage of 36V and a maximum input current of 20A. The relay has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 80°C. It features a 1 Form A circuit arrangement and a maximum turn-off time of 30ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom E53TP50DDH technical specifications.
| Maximum Input Voltage | 36V |
| I/O Isolation Voltage | 4000(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 530(RMS)V |
| Maximum Input Current | 20mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 750A |
| Maximum Output Current | 50(RMS)A |
| Input Type | DC |
| Output Device | SCR |
| Output Type | AC |
| Maximum Turn-Off Time | 30ms |
| Maximum Turn-On Time | 20ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form A |
| Maximum Off-State Leakage Current | 3000(RMS)uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |