Crydom EL240A5-05 technical specifications.
| Approvals | UL, CE |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 5A |
| Height | 26mm |
| Input Type | DC |
| Length | 36mm |
| Load Current | 5A |
| Max Supply Voltage (AC) | 280V |
| Min Supply Voltage (AC) | 24V |
| Max Voltage Rating (AC) | 280V |
| Mount | Panel, Chassis Mount, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EL |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 280V |
| Weight | 0.507945oz |
| Width | 21mm |