The EL240A5-12 is a 12A solid state relay with a maximum supply voltage of 280V AC and a minimum supply voltage of 24V AC. It features a panel or chassis mount with a quick connect termination and a throw configuration of SPST. The relay has a high isolation voltage of 3.75kV and is compliant with RoHS regulations. It is available in a ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 and is packaged in bulk with 10 units per package. The relay is approved for use in UL and CE certified applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom EL240A5-12 technical specifications.
| Approvals | UL, CE |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 12A |
| Height | 26mm |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Length | 36mm |
| Load Current | 5A |
| Max Supply Voltage (AC) | 280V |
| Min Supply Voltage (AC) | 24V |
| Max Voltage Rating (AC) | 280V |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 280V |
| Weight | 0.507945oz |
| Width | 21mm |