Crydom EL240A5-24 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Height | 26mm |
| Input Current | 5.9mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Length | 36mm |
| Load Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Voltage | 280V |
| Max Supply Voltage (AC) | 280V |
| Min Supply Voltage (AC) | 24V |
| Max Voltage Rating (AC) | 280V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Weight | 0.507945oz |
| Width | 21mm |