The HDC100D120H is a 4-pin screw mount solid state relay from Crydom with a maximum output voltage of 72V and a maximum output current of 120mA. It features a maximum input voltage of 32V and a maximum input current of 45mA. The relay has a maximum turn-off time of 0.33ms and a maximum turn-on time of 0.0085ms. It operates within a temperature range of -30 to 80 degrees Celsius and has an I/O isolation voltage of 2500V RMS.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom HDC100D120H technical specifications.
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 104 |
| Package Width (mm) | 73.5 |
| Package Height (mm) | 43.1 |
| Seated Plane Height (mm) | 43.1 |
| Mounting | Screw |
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 2500(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 72V |
| Maximum Input Current | 45mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 360A |
| Maximum Output Current | 120(RMS)A |
| Input Type | DC |
| Output Type | DC |
| Maximum Turn-Off Time | 0.33ms |
| Maximum Turn-On Time | 0.0085ms |
| Maximum Off-State Leakage Current | 150uA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |