The HDC100D160 is a solid state relay with a maximum output voltage of 72V and a maximum output current of 160mA. It has a maximum input voltage of 32V and a maximum input current of 45mA. The relay has a maximum turn-off time of 0.33ms and a maximum turn-on time of 0.0085ms. It is designed for screw mounting and has a seated plane height of 43.1mm. The relay operates over a temperature range of -30 to 80°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Crydom HDC100D160 technical specifications.
| Mounting | Screw |
| Maximum Input Voltage | 32V |
| I/O Isolation Voltage | 2500(RMS)V |
| Maximum Output Voltage | 72V |
| Maximum Input Current | 45mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 470A |
| Maximum Output Current | 160(RMS)A |
| Maximum Turn-On Time | 0.0085ms |
| Maximum Off-State Leakage Current | 150uA |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 80°C |