Crystek CVCO55BE-2430-2585 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 2.585GHz |
| Height | 3.81mm |
| Length | 12.7mm |
| Load Capacitance | 20pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Power (dBm) | 4dBm |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Strip |
| Series | CVCO55 |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 12.7mm |