The 450D104F8 is a 23.8mm diameter potentiometer with a linear taper and a resistance of 100k ohms. It is a carbon film type resistor with a maximum power dissipation of 333 milliwatts. The potentiometer is mounted on a panel and is available in bulk packaging. It has a single gang and turn, with a tolerance of 20%. The termination is solder type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CTS 450D104F8 technical specifications.
| Diameter | 23.8mm |
| Length | 11.5mm |
| Max Power Dissipation | 333mW |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 100kR |
| Resistor Type | Carbon |
| Series | Stock Pot™ 450 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 20% |