The PCM-400-48-CF-1 is a 48V AC/DC regulated power supply with a maximum output current of 4.58A and a maximum output power of 400W. It operates within a temperature range of 0 to 70°C and comes with a 2-year warranty. The power supply features a screw terminal block input connector and a fixed output type. It also includes a power indicator and has a minimum isolation voltage of 3000VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI PCM-400-48-CF-1 technical specifications.
| Warranty | 2Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 4.58A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 400W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 87(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 8(Typ)A |
| Ripple & Noise | 480mV(Max) |