The PCM-400-48-CFS-1 is a regulated AC/DC power supply from CUI, offering a single output voltage of 48V with a maximum output current of 4.58A. This power supply has a maximum output power of 400W and a typical efficiency of 87%. It operates within a temperature range of 0-70°C and comes with a 2-year warranty. The input connector type is a screw terminal block, and a power indicator is available. The power supply has a minimum isolation voltage of 3000VAC and a maximum input current of 8A (typical).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI PCM-400-48-CFS-1 technical specifications.
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 4.58A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 400W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 87(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Maximum Input Current | 8(Typ)A |
| Ripple & Noise | 480mV(Max) |