CUI PDS1-S5-S24-M-TR technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current - Output 1 | 42mA |
| Efficiency | 80% |
| Features | SCP |
| Height | 0.29inch |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.5inch |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 42mA |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 1W |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PDS1-M |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 0.063493oz |
| Width | 0.33inch |