CUI PQM3-D24-S15-M-TR technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Efficiency | 80% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 0.31inch |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 0.94inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 3W |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PQM3-M |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 0.070548oz |
| Width | 0.71inch |