The SCD20PUN is a 20A current sense amplifier with a linearity of 0.5% and a response time of 7us. It operates within a temperature range of -10°C to 75°C and has a maximum supply current of 10mA. The device is packaged in bulk quantities of 100 units and is lead free. It is suitable for general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
CUI SCD20PUN technical specifications.
| Current Rating | 20A |
| Current Sensing | 20A |
| Frequency | 50Hz |
| Height | 20mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Linearity | 0.5% |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Number of Channels | 1 |
| Output Voltage | 2.3V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Response Time | 7us |
| Series | SCD |
| Width | 15mm |