The SDEM20161T-100MS is a shielded wirewound power choke with a 10uH inductance and 20% tolerance. It has a maximum DC current of 0.63A and a typical temperature rise of 40°C. The choke is designed for surface mount applications and has a case size of 0806. It operates over a temperature range of -55 to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cyntec SDEM20161T-100MS technical specifications.
| Type | Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Metal Dust |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.63A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Maximum Saturation Current | 0.72A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 1.01Ohm |
| Case Size | 0806 |
| Product Length | 2.1mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 1.7mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |