The CY2DP1510AXI is a 1-channel 10-output LVPECL clock buffer with a maximum frequency of 1.5GHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a nominal voltage of 3.465V. The device is packaged in a TQFP-32 package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY2DP1510AXI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Duty Cycle | 52% |
| Input | LVPECL |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 1.5GHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mode of Operation | DIFFERENTIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Outputs | 10 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tray |
| Propagation Delay | 0.6ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Voltage-Nom | 3.465V |
| Turn-On Delay Time | 0.6ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY2DP1510AXI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
