
1Mb Asynchronous SRAM with 45ns access time. This 128K x 8 bit memory features a 17-bit address bus and parallel interface. Operating from a 4.5V to 5.5V supply, it offers industrial temperature range (-40°C to 85°C). Packaged in a 32-pin TFSOP for surface mounting, this lead-free and RoHS compliant component is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY62128ELL-45ZAXIT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 45ns |
| Access Time-Max | 45ns |
| Address Bus Width | 17b |
| Package/Case | TFSOP |
| Density | 1Mb |
| Frequency | 45GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 22MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | SDR, , RAM, SRAM - Asynchronous |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MoBL® |
| Supply Current | 16mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY62128ELL-45ZAXIT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
