
2Mb SRAM, 128K x 16 configuration, featuring a 45ns access time. This asynchronous, CMOS memory operates with a 3V supply voltage, supporting a range of 2.2V to 3.6V. Designed for surface mount applications, it utilizes a TSOP-II package and offers a parallel interface. Operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY62137FV30LL-45ZSXI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 45ns |
| Access Time-Max | 45ns |
| Address Bus Width | 17b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 2Mb |
| Frequency | 1MHz |
| Height | 1.044mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18.52mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 2Mb |
| Memory Type | SDR, , Volatile, SRAM |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 128000 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 135 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MoBL® |
| Supply Current | 18mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Voltage | 3V |
| Width | 10.262mm |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY62137FV30LL-45ZSXI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
