Cypress CY7C006A-20AXI technical specifications.
| Access Time | 20ns |
| Access Time-Max | 20ns |
| Address Bus Width | 28b |
| Package/Case | TQFP |
| Density | 128Kb |
| Frequency | 20GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 128Kb |
| Memory Type | Volatile, , SRAM, SDR |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 16000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Voltage | 7V |