
The CY7C1041BN-20ZSXAT is a 4Mb SDR SRAM with an access time of 20ns. It operates on a supply voltage of 5V and has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C. This device is lead free and compliant with RoHS regulations. It is packaged in a TSOP package and is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1041BN-20ZSXAT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 20ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Package/Case | TSOP |
| Density | 4Mb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 4Mb |
| Memory Type | SDR, , Volatile, SRAM |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 256000 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 190mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1041BN-20ZSXAT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
