Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1079DV33-12BAXI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 12ns |
| Access Time-Max | 12ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 32Mb |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32Mb |
| Memory Type | SDR, , RAM, SRAM - Asynchronous |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 210 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 250mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1079DV33-12BAXI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
