
Synchronous SRAM chip, 36M bit density, 1M x 36 configuration, featuring a 0.45ns maximum access time and 400MHz maximum clock rate. This integrated circuit operates with a 1.8V typical supply voltage, supporting DDR data rate architecture and a pipelined design. The component is housed in a 165-pin Fine Pitch Ball Grid Array (FBGA) package, suitable for surface mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1250KV18-400BZCT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Ball Grid Array |
| Package Family Name | BGA |
| Package/Case | FBGA |
| Package Description | Fine Pitch Ball Grid Array |
| Lead Shape | Ball |
| Pin Count | 165 |
| PCB | 165 |
| Package Length (mm) | 15 |
| Package Width (mm) | 13 |
| Package Height (mm) | 0.89 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.4(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1 |
| Package Weight (g) | 0.49956 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Density | 36Mbit |
| Address Bus Width | 19bit |
| Maximum Access Time | 0.45ns |
| Timing Type | Synchronous |
| Maximum Clock Rate | 400MHz |
| Data Rate Architecture | DDR |
| Density in Bits | 37748736bit |
| Maximum Operating Current | 690mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits per Word | 36bit |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 1M |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Architecture | Pipelined |
| Cage Code | 65786 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542320041 |
| Schedule B | 8542320040 |
| ECCN | 3A991.b.2.a |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1250KV18-400BZCT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.