This Cypress SRAM is a 36Mb synchronous RAM with a 19-bit address bus and 18-bit word size. It operates at a frequency of 400MHz and is packaged in a surface-mount FBGA. The device is specified to operate over a temperature range of -40°C to 85°C, with a maximum supply voltage of 1.9V and minimum supply voltage of 1.7V. The SRAM has a supply current of 710mA and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C12631KV18-400BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 36Mb |
| Frequency | 400MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Type | RAM, |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 710mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C12631KV18-400BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.