
18Mb QDR SRAM, 250MHz, 0.45ns access time, featuring an 18-bit address bus and 18-bit word size. This synchronous, volatile RAM offers a parallel interface and two ports for enhanced performance. Operating at 1.8V nominal supply voltage, it supports a frequency up to 250MHz and is housed in a 165-ball FBGA surface-mount package. Designed for commercial temperature ranges (0°C to 70°C), this component is not RoHS compliant or radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1313KV18-250BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 18b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 18Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 18Mb |
| Memory Type | Volatile, , SRAM, QDR, RAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 440mA |
| Supply Voltage-Nom | 1.8V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1313KV18-250BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
