
18Mb QDR SRAM, 512K x 36, featuring a 0.45ns access time and 250MHz maximum frequency. This synchronous, dual-port memory operates with a 1.8V nominal supply voltage, supporting a range of 1.7V to 1.9V. Packaged in an FBGA (165 balls), it is designed for surface mount applications and operates within an industrial temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1315KV18-250BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 17b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 18Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 18Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 512000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 590mA |
| Supply Voltage-Nom | 1.9V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1315KV18-250BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
