
18Mb QDR SRAM, 512K x 36, featuring a 0.45ns access time and 333MHz maximum frequency. This synchronous, dual-ported memory utilizes a parallel interface and operates with a 1.8V supply voltage, ranging from 1.7V to 1.9V. Packaged in an FBGA (165-ball) for surface mounting, it offers a memory density of 18Mb with a 17-bit address bus and 36-bit word size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1315KV18-333BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 17b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 18Mb |
| Frequency | 333MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 333MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 18Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 512000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 730mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1315KV18-333BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
