
36Mb QDR SRAM, 2Mx18, featuring a 0.45ns access time and 250MHz maximum frequency. This synchronous, parallel interface memory operates with a 1.8V supply voltage and offers a 19-bit address bus. Packaged in FBGA for surface mounting, it provides dual ports and is suitable for commercial temperature ranges from 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1413KV18-250BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 36Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 36Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 470mA |
| Supply Voltage-Nom | 1.8V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1413KV18-250BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
