
The CY7C1414KV18-300BZI is a 36Mb QDR SRAM with a 36-bit word size and a maximum frequency of 300MHz. It operates on a supply voltage of 1.8V and has a maximum supply current of 850mA. The device is packaged in a 13 X 15 MM, 1.40 MM HEIGHT, MO-216, FBGA-165 package and is suitable for surface mount applications. The CY7C1414KV18-300BZI is rated for operation over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1414KV18-300BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 19b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 36Mb |
| Frequency | 300MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 300MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 36Mb |
| Memory Type | QDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 850mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1414KV18-300BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
