
The CY7C1418KV18-250BZCT is a 36Mb DDR SRAM with an access time of 0.45ns and a maximum frequency of 250MHz. It operates within a temperature range of 0 to 70°C and is available in a 1000-unit package quantity. The device is mounted via surface mount and features a 21-bit address bus width. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1418KV18-250BZCT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 21b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 36Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 36Mb |
| Memory Type | DDR, , Volatile, SRAM |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1418KV18-250BZCT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
