
The CY7C1420KV18-250BZI is a 36Mb DDR SRAM with a maximum frequency of 250MHz and an operating supply voltage of 1.8V. It has a memory size of 36Mb and a memory type of DDR, SRAM. The device is packaged in a FBGA package and is mounted using a surface mount process. The CY7C1420KV18-250BZI has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1420KV18-250BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 36Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 36Mb |
| Memory Type | DDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 490mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1420KV18-250BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
