
72Mb QDR SRAM with 0.45ns access time, operating at 250MHz. Features a 4Mx18 configuration, 21-bit address bus, and a parallel interface. This synchronous memory utilizes a 1.8V operating supply voltage and is housed in an FBGA package for surface mounting. Designed for industrial temperature ranges (-40°C to 85°C).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1512KV18-250BZI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 21b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 72Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 650mA |
| Supply Voltage-Nom | 1.9V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1512KV18-250BZI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
