
The CY7C1512V18-200BZC is a 72Mb QDR SRAM with a maximum frequency of 200MHz and an operating supply voltage of 1.8V. It has a minimum operating temperature of 0°C and a maximum operating temperature of 70°C. The device is packaged in a 15 X 17 MM, 1.40 MM HEIGHT, MO-216, FBGA-165 package and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1512V18-200BZC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 72Mb |
| Frequency | 200MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 200MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 102 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 800mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1512V18-200BZC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
