
72Mb QDR SRAM, featuring 0.45ns access time and 200MHz frequency. This synchronous, volatile memory component offers a 4MX18 configuration with a 22-bit address bus. It operates with a 1.8V supply voltage and is housed in a lead-free FBGA package for surface mounting. Designed for commercial temperature ranges (0°C to 70°C), this component boasts two ports for enhanced performance.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1512V18-200BZXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 4.5ns |
| Address Bus Width | 22b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 72Mb |
| Frequency | 200MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 200MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , Volatile, SRAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 102 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 800mA |
| Supply Voltage-Nom | 1.8V |
| Sync/Async | Synchronous |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Word Size | 18b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1512V18-200BZXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
