
The CY7C1514JV18-250BZXC is a 72Mb QDR RAM with a maximum frequency of 250MHz and a voltage supply range of 1.7-1.9V. It operates within a temperature range of 0-70°C and is packaged in a lead-free FBGA-165 package. This device is RoHS compliant and is available in a tray packaging format with a quantity of 105 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Cypress CY7C1514JV18-250BZXC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 0.45ns |
| Package/Case | FBGA |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Package Quantity | 105 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Cypress CY7C1514JV18-250BZXC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
