Cypress CY7C1514KV18-250BZXC technical specifications.
| Access Time | 0.45ns |
| Access Time-Max | 0.45ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Package/Case | FBGA |
| Density | 72Mb |
| Frequency | 250MHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 72Mb |
| Memory Type | QDR, , RAM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 136 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 790mA |